Spersonalizowana terapia komórkami macierzystymi

Czym są komórki macierzyste?:

Komórki macierzyste pozyskane z podskórnej tkanki tłuszczowej mają bardzo silne działanie regeneracyjne. Są odpowiedzialne za wydzielanie wielu cytokin, pobudzając naprawę uszkodzonych tkanek, budowę kolagenu i elastyny, oraz zwalczanie wolnych rodników. 

Jak się pozyskuje komórki macierzyste?

Komórki macierzyste pozyskuje się poprzez liposukcję, a zasadniczo pobranie niewielkiej objętości tkanki tłuszczowej, która jest następnie odpowiednio przygotowywana poprzez wirowanie i filtrowanie. Z 15 ml tkanki pobranej uzyskuje się ok 2 ml komórek macierzystych, co wystarcza na zabieg na 1 okolicę.

Dla kogo zabieg z komórkami macierzystymi?

Pierwszym opisanym zastosowaniem komórek macierzystych była „podpora“ dla przeszczepu autologicznej tkanki tłuszczowej, tzn. Cell assited lipotransfer (CAL). Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim REGENERACJA i rewitalizacja skóry. Po zabiegu wypłycają się drobne zmarszczki. Dlatego tak chętnie są stosowane w trudnych okolicach (np. powieka dolna, okolica ust, policzki, szyja, dłonie). Komórki macierzyste są skuteczne w leczeniu łysienia i przebarwień, a także blizn przerostowych, przetok okołoodbytniczych i trudnogojących się ran. Podczas zabiegu można jednoczasowo wykonać transfer tkanki tłuszczowej uzyskują wypełnienie tkanek lub osocze bogatopłytkowe.

Jakie są przeciwskazania do zabiegu?

Podobnie do innych zabiegów z zakresu medycyny etsetycznej i regeneracyjnej przeciwskazaniamia są:

  • Ciąża i laktacja
  • Aktywne procesy nowotworowe
  • Aktywne infekcje
  • Aktywne choroby autoimmunologiczne
  • Zaburzenia krzepnięcia
  • Choroba zakrzepowa,

oraz

  • Niewystarczająca ilość podskórnej tkanki tłuszczowej.

Jakie są możliwe powikłania?

Komórki macierzyste to produkt całkowicie autogenny, zatem ryzyko uczulenia jest bardzo niskie. Same w sobie nie powodują nowotworzenia, ale jeśli są podane podczas nierozpoznanej choroby nowotworowej, ich wpływ na rozwój nowotworu jest nieprzewidywalny. Po zabiegu może dojść do przejściowego obrzęku, utrzymującego się nawet do 2-3 tygodni. Powikłaniami związanymi z pobraniem tkanki tłuszczowej są krwiaki, ryzyko infekcji oraz ryzyko zatorów tłuszczowych.

Zalecenia po zabiegu

Miejsca pobrania i podanie tłuszczu i komórek macierzystych należy utrzymywać w higienie, stosować opatrunki i dezynfekcję. Przez kolejny tydzień zaleca się unikanie dużego wysiłku fizycznego, sauny, solarium. Lekarz w zależności od zakresu zabiegu i ryzyka choroby zakrzepowej zaleci stosowanie odzieży uciskowej i leków przeciwkrzepliwych. Profilaktyka antybiotykiem okołozabiegu jest również indywidualna.