Spersonalizowana terapia komórkami macierzystymi
Czym są komórki macierzyste?:
Komórki macierzyste pozyskane z podskórnej tkanki tłuszczowej mają bardzo silne działanie regeneracyjne. Są odpowiedzialne za wydzielanie wielu cytokin, pobudzając naprawę uszkodzonych tkanek, budowę kolagenu i elastyny, oraz zwalczanie wolnych rodników.
Jak się pozyskuje komórki macierzyste?
Komórki macierzyste pozyskuje się poprzez liposukcję, a zasadniczo pobranie niewielkiej objętości tkanki tłuszczowej, która jest następnie odpowiednio przygotowywana poprzez wirowanie i filtrowanie. Z 15 ml tkanki pobranej uzyskuje się ok 2 ml komórek macierzystych, co wystarcza na zabieg na 1 okolicę.
Dla kogo zabieg z komórkami macierzystymi?
Pierwszym opisanym zastosowaniem komórek macierzystych była „podpora“ dla przeszczepu autologicznej tkanki tłuszczowej, tzn. Cell assited lipotransfer (CAL). Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim REGENERACJA i rewitalizacja skóry. Po zabiegu wypłycają się drobne zmarszczki. Dlatego tak chętnie są stosowane w trudnych okolicach (np. powieka dolna, okolica ust, policzki, szyja, dłonie). Komórki macierzyste są skuteczne w leczeniu łysienia i przebarwień, a także blizn przerostowych, przetok okołoodbytniczych i trudnogojących się ran. Podczas zabiegu można jednoczasowo wykonać transfer tkanki tłuszczowej uzyskują wypełnienie tkanek lub osocze bogatopłytkowe.
Jakie są przeciwskazania do zabiegu?
Podobnie do innych zabiegów z zakresu medycyny etsetycznej i regeneracyjnej przeciwskazaniamia są:
- Ciąża i laktacja
- Aktywne procesy nowotworowe
- Aktywne infekcje
- Aktywne choroby autoimmunologiczne
- Zaburzenia krzepnięcia
- Choroba zakrzepowa,
oraz
- Niewystarczająca ilość podskórnej tkanki tłuszczowej.
Jakie są możliwe powikłania?
Komórki macierzyste to produkt całkowicie autogenny, zatem ryzyko uczulenia jest bardzo niskie. Same w sobie nie powodują nowotworzenia, ale jeśli są podane podczas nierozpoznanej choroby nowotworowej, ich wpływ na rozwój nowotworu jest nieprzewidywalny. Po zabiegu może dojść do przejściowego obrzęku, utrzymującego się nawet do 2-3 tygodni. Powikłaniami związanymi z pobraniem tkanki tłuszczowej są krwiaki, ryzyko infekcji oraz ryzyko zatorów tłuszczowych.
Zalecenia po zabiegu
Miejsca pobrania i podanie tłuszczu i komórek macierzystych należy utrzymywać w higienie, stosować opatrunki i dezynfekcję. Przez kolejny tydzień zaleca się unikanie dużego wysiłku fizycznego, sauny, solarium. Lekarz w zależności od zakresu zabiegu i ryzyka choroby zakrzepowej zaleci stosowanie odzieży uciskowej i leków przeciwkrzepliwych. Profilaktyka antybiotykiem okołozabiegu jest również indywidualna.