Regeneracja stawu kolanowego

Lżejsze postacie zwyrodnienia, mogę być dość skutecznie leczone małoinwazyjnymi metodami, np. iniekcjami dostawowymi. Najczęściej dostawowo podawane są leki przeciwzapalne lub kwas hialuronowy. 

Kwas hialuronowy podany dostawowo poprawia elastyczność i właściwości płynu stawowego, jak również pobudza chondrocyty do produkcji większej ilości płynu. Schematy podawania kwasu hialuronowego do stawu kolanowego różnią w zależności od producenta, ale najczęściej wykonywany jest 1 zabieg w tygodniu przez 3-5 tygodni. Na rynku dostępnych jest wiele produktów zawierających kwas hialuronowy, dostosowanych do podawania dostawowego. Niektóre preparaty dodatkowo zawierają peptydy biomimetyczne, które poprawiają lepkość i elastyczność mazi stawowej.

Inną metodą, jest wykorzystanie czynników wzrostu zawartych w osoczu bogatopłytkowym. Z pobranej z żyły obwodowej krwi (np. z dołu łokciowego) izolowane są płytki krwi, odpowiedzialne za właściwości krzepliwe krwi, ale również posiadające właściwości regeneracyjne, przeciwzapalne i modulujące. W najbardziej popularnych schematach, zalecane są 4 zabiegi co około 2-3 tygodnie. Wykorzystywany zestaw powinien zapewniać minimalne stężenie białych krwinek, gdyż produkowane przez nie enzymy mogą dać efekt odwrotny od zamierzonego i uszkodzić tkanki. Dlatego tak ważny jest wybór sprawdzonych zestawów osocza bogatopłytkowego, atestowanych do takich procedur.

Coraz popularniejsze stają się zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych. Mogą być pozyskane ze szpiku kostnego podczas operacji, lub z tkanki tłuszczowej. Komórki macierzyste z mikrofragmentów tkanki tłuszczowej  mają potencjał do przemiany w bardziej wyspecjalizowane komórki np. osteocyty czy chondrocyty. Badania udowodniły regenerację, odbudowę i wzmocnienie chrząstki stawowej, łąkotek i zmniejszenie bólu, po dostawowym podaniu koncentratu komórek macierzystych. Istnieją różne procedury do pozyskania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej. W każdym przypadku potrzebne jest pobranie jej poprzez liposukcję. Ilość potrzebnego tłuszczu i sposób jego przygotowania różnią w zależności od metody. Stosowane obecnie układy wymagają pobranie wyłącznie 15 ml tkanki tłuszczowej, aby uzyskać 2 ml koncentratu komórek macierzystych, co wystarcza do podania w jeden staw kolanowy. 1 zabieg przeważnie daje efekty na około 12 miesięcy. 

Zarówna komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej, jak i osocze bogatopłytkowe to materiały autogenne, własne, nie mają zatem właściwości uczulających. Zabiegi powinny być wykonywane przez lekarza z odpowiednimi kwalifikacjami

Rehabilitacja jest niezwykle istotnym elementem terapii zwyrodnień. Jest ważne przed, jak i po zabiegach. Po iniekcjach dostawowych zalecany jest wysiłek fizyczny o mniejszym nasileniu i natężeniu osiowym (unikanie długich dystansów, dużych ciężarów). Ponadto, niektóre zabiegi sprzętowe, jak ultradźwięki dodatkowo stymulują chrząstkę do odbudowy.