Demitologizacja zabiegu Wampirzy Lifting
Czym jest „wampirzy lifting”?
“Wampirzy lifting” to zabieg z wykorzystaniem autologicznego osocza bogatopłytkowego (PPR). Zawarte w osoczu płytki krwi oraz czynniki wzrostu regenerują skórę, stymulują powstawanie nowych naczyń krwionośnych i włókien kolagenowych. Po zabiegu skóra staje się rozświetlona, gęstsza, a drobne zmarszczki ulegają spłyceniu.
PPR można wykorzystywać do mezoterapii okolic: twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, skóry owłosionej głowy, rozstępów, blizn zanikowych.
Obecnie znajduje on zastosowanie również w innych dziedzinach medycyny, np. w gojeniu ran przewlekłych, neurochirurgii, ortopedii, stomatologii.
Na rynku dostępnych jest wiele produktów zwanych „osoczem bogatopłytkowym”. Ważne, aby były to zarejestrowane wyroby medyczne, pakowane jałowo dla każdego pacjenta.
Zabieg powinien być wykonywany w warunkach gabinetu zabiegowego, przez doświadczonego, posiadającego odpowiednie uprawnienia lekarza.
PPR w celach regeneracji i odbudowy skóry lub dla zapobiegania wypadania włosów zaleca się wykonywać w seriach, np. 3 zabiegi co 4 tygodnie.
Dla kogo „wampirzy lifting”?
Zabieg z PPR zarezerwowany jest dla osób zdrowych. Zalecany jako dopełnienie po operacjach chirurgii plastycznej, laserach, falach radiowych. Może być wykonywany przez cały rok. Dla osób z przesuszoną skórą możliwe jest wykonanie jednoczasowo osocza z kwasem hialuronowym.
Przeciwskazaniem do wykonania zabiegu są aktywne infekcje, stany zapalne skóry, choroby autoimmunologiczne, przebyte i aktywne procesy nowotworowe, zaburzenia krzepnięcia, ciąża i laktacja.
Przed zabiegiem należy dokładnie podać lekarzowi informacje na temat stanu zdrowia oraz informacje o przebytych do tej pory zabiegach.
Ważne informacje
-
Przed zabiegiem
Zaleca się, aby w dniu zabiegu dużo pić, ponieważ odwodnienie utrudnia pobranie krwi. Podczas pierwszych dni cyklu częściej wstępują subkliniczne zaburzenia krzepnięcia, które zwiększają ryzyko powstania siniaków. Dobrze, aby zabieg wykonać przynajmniej dwa tygodnie przed ważnym wyjściem.
-
Podczas zabiegu
Po demakijażu i dezynfekcji nakładane jest znieczulenie. Najczęściej stosowane są kremy znieczulające, które zaczynają działać po około 20 minutach. Następnie, pobierana jest krew. Zazwyczaj cienką igłą nakłuwane są duże naczynia żylne dołu łokciowego lub innych naczyń żylnych. Krew pobrana do specjalnych probówek (patrz pkt.1) jest następnie wirowana. Czas wirowania zależy od zestawu oraz od wirówki. W tym czasie zdejmowane jest znieczulenie i dezynfekowana ponownie skóra. Gotowy produkt do zabiegu podawany jest w formie mikrodepozytów („na grudkę”) albo kaniulą. Sposób podania zależy od preferencji lekarza i pacjenta. Po zabiegu resztki preparatu oraz krew z miejsc wkłucia są rozcierane jak krem i pozostawiane – powstaje lekko różowa maska o specyficznym zapachu. Zawiera ona czynniki stymulujące naskórek i optymalnie jest ją utrzymywać prze kilka godzin.
Sam zabieg pozostawia uczucie rozpierania, nieznacznego szczypania lub ściągnięcia. Ostrzykiwana okolica może być spuchnięta, zaczerwieniona i lekko tkliwa. Takie dolegliwości mogą się utrzymywać do około doby po zabiegu. Możliwe są siniaki, które goją się niekiedy do 3 tygodni. -
Po zabiegu
Po zmyciu maski należy stosować codzienną pielęgnację. Dzień po, można nałożyć make- up. Nie zaleca się korzystania z sauny, solarium i basenu przez kilka dni po zabiegu. Miejsca po wkłuciach należy utrzymywać w „czystości” (można raz dziennie przetrzeć je płynem dezynfekującym).
W przypadku utrzymywania się grudek, świądu lub innych niepokojących objawów, należy skontaktować się z lekarzem, który wykonywał zabieg.
Rezultatem mezoterapii z PPR jest rozświetlona, gęstsza skóra, która niektórym moim klientkom przypomina skórę ich dzieci!